NOWINKI Z PRZEDSZKOLA 2016/2017

 

 


 • 22 czerwca 2017 w przedszkolu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Po wystąpieniu pani dyrektor Marioli Strzelczyk dzieci przedstawiły krótki program artystyczny, pt. „Pożegnania nadszedł czas”. Następnie wychowawczynie grup wręczyły dzieciom dyplomy i nagrody ukończenia przedszkola. Podziękowano nauczycielkom, jak i rodzicom za wzajemną współpracę, życząc udanych i wspaniałych wakacji.
                                                                                                                                                                                                                                                                           
  Jadwiga Rogowska

 • 20 czerwca 2017 odbyła się kolejna wycieczka edukacyjna przedszkolaków. Tym razem było to zwiedzanie Muzeum Wisły w Tczewie. Obecny rok jest rokiem naszej królowej rzek, więc wystawa była zorganizowana pod tym kątem. Dzieci mogły obejrzeć na przestrzeni dziejów, jak wyglądała żegluga śródlądowa na Wiśle, jakimi statkami się poruszano, jakie towary przewożono, no i jak te statki wyglądały. W fabryce Sztuk obejrzeliśmy wystawę 20 lat wolności Tczew 1920-1939. Wędrówka po przeszłości rozpoczęła się na starym dworcu i przebiegała kolejno poprzez wszystkie dawne urzędy i cechy ówczesnych rzemiosł: krawca, szewca, pralnię, sklepikarzy, targ na Starym Rynku. Duże wrażenie na dzieciach zrobiły sztuczne postacie przedstawiające prawdziwych ludzi ubranych w ówczesne stroje w ich dawnym życiu w mieście.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Jadwiga Rogowska

 • 13 czerwca 2017 -odbyła się po raz kolejny   VI edycja turnieju wiedzowo-  sportowego „Co w trawie piszczy?” Celem imprezy była integracja dzieci z poszczególnych placówek, jak też pogłębienie i utrwalenie wiadomości z zakresu wiedzy przyrodniczej, matematycznej polonistycznej, połączonej  wspólną zabawą z zachowaniem reguł i zasad. Turniej przygotowała i prowadziła nauczycielka Jadwiga Rogowska. W skład jury weszła pielęgniarka pani Barbara Czumiel, dyrektor przedszkola w Sadlinkach Ewa Złotnik i v-ce dyrektor naszej szkoły Łucja Koncicka. Uczestnikami zawodów były 4 drużyny z klas zerowych: dwie z naszej szkoły i dwie z przedszkola w Sadlinkach. Część sportową poprowadził pan Wojciech Hermaszewski. Drużyny zajęły następujące miejsca: I i III m-ce przedszkole Sadlinki, II i IV m- ce przedszkole z Nebrowa.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Jadwiga Rogowska   

 • ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW  W GRUPIE 3-4-5. W czwartek dnia 08 czerwca 2017r w oddziale przedszkolnym Biedronki odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców na temat: Kolega z innego kraju. Celem zajęć było rozwijanie umiejętności uważnego słuchania i zachęcanie do wypowiedzi słownych, śmiałego wyrażania własnych myśli oraz utrwalenie wiadomości o miastach i zabytkach Polski. Rodzice przybyli  zobaczyć jak pracują i bawią się ich pociechy. Atmosfera tego dnia była bardzo radosna. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyli w zajęciu. Spisali się doskonale.

  Małgorzata Januszewska


   

 • WYJAZD do OPERY NOVA w BYDGOSZCZY NA PRZEDSTAWIENIE BALETOWE „KRÓLEWNA ŚNIEŻKA i SIEDMIU KRASNOLUDKÓW”. Dnia 02.06.2017r  przedszkolaki z Nebrowa Wielkiego udali się do Opery ,,Nova” w Bydgoszczy na balet pt. ,,Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków aktorzy i orkiestra włożyli wiele pracy i emocji, aby spektakl podobał się widzom.  Obok tytułowych postaci w wersji baletowej pojawili się także : Ptak, Lis, Żabka ,Wiewiórki, Niedźwiedź, Myśliwy, Dwór, Świta. Inscenizacja i choreografia była  dziełem Henryka Konwińskiego.  Scenograf , Anna Sekuła , wykreowała przepiękne kostiumy , oddające charaktery poszczególnych postaci i wkomponowała je w iście bajkową przestrzeń. Soliści i Balet Opery Nova tańcem i gestem snuli  opowieść ,oddając uczucia bohaterów, wyzwalając w widzach emocje : kazali bać się Złej Macochy i jej świty , angażując w zabawę rozbrykane krasnoludki , które „buszowały” także na widowni. Taka wizyta w teatrze muzycznym pozostaje niezapomnianym przeżyciem z dzieciństwa.

  Małgorzata Januszewska

   

   

 • Dzień Dziecka - 01.06.2017r. przedszkolaki wraz z rodzicami spędziły swoje święto na wyjeździe do Dino Parku w Malborku. Atrakcji było wiele. Najpierw obejrzeliśmy film w kinie 5D. Tu czekały na dzieci silne emocje. Super nowoczesne efekty audio-video, połączone z nowoczesną salą kinową zrobiły na dzieciach ogromne wrażenie. Następnie udaliśmy się do Muzeum Skamieniałości oglądając eksponaty z przed setek milionów lat. Poznawaliśmy prawdziwą historię życia dinozaurów, oraz ich wyginięcia. Dalej udaliśmy się ścieżką edukacyjną, na której czekały ruchome dinozaury i smoki w otoczeniu pięknej zieleni lasu prowadząc nas przez poszczególne okresy w dziejach Ziemi. Na koniec wędrówki można było chwilę odpocząć i pobawić sięw „Krainie Zabaw”. Niespodzianką było „ujeżdżanie dinozaura” oraz ciekawe sztuczki pana iluzjonisty. Kończąc wspaniałą wędrówkę były zakupy w sklepie z pamiątkami- przypominające nam pobyt w parku.


  Jadwiga Rogowska
   

 • Dzień Matki  to wyjątkowe wydarzenie w życiu dzieci. Tego dnia są bardzo podekscytowane, ponieważ  w sposób wyjątkowy mogą wyrazić swoją wdzięczność, szacunek a nade wszystko  okazać miłość rodzicom. 26 maja w naszym przedszkolu w Nebrowie Wielkim odbyła się uroczystość poświęcona mamusiom i tatusiom  z okazji  Ich święta. Na wstępie wychowawczynie przywitały wszystkich gości ciepłymi słowami i złożyły serdeczne życzenia. Następnie dzieci przedstawiły program artystyczny, a po finałowej piosence wręczono laurki wykonane na zajęciach. Wzruszeń, serdeczności i uśmiechów nie było końca. Ten dzień na długo pozostanie w naszych sercach i w naszej pamięci.

  Małgorzata Januszewska
   

 • Dnia 7 kwietnia 2017 roku klasa I oraz młodsi koledzy i koleżanki z grupy „0” udali się do EduParku – Centrum Edukacji dla Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Parku Naukowo – Technologicznego na przygotowane specjalnie z okazji Świąt Wielkiej Nocy warsztaty pełne eksperymentów.

  Podczas zajęć uczniowie odkrywali tajemnice tych wiosennych świąt i zobaczyli je w niecodziennej odsłonie. Poprzez doświadczenia sprawdzili jak skutecznie i trwale farbować skorupki jaj oraz jaki wpływ na nasze zdrowie mają popularnie stosowane barwniki spożywcze. Wykonali eksperymenty związane z jajkiem i wodą, sprawdzili, co pływa a co tonie, nauczyli tańczyć rodzynki i „upiec” aromatyczną „Wielkanocną Babę”. Następnie udali się zwiedzać wystawę, na której czekało na nich wiele atrakcyjnych przyrządów, by móc się pobawić i sprawdzić swoje umiejętności.

   

  Jadwiga Rogowska   

 • 9 III 2017r odbył się „Dzień Otwarty” w Przedszkolu przy ul. Nadwiślańskiej. Podczas tego dnia dzieci, które jeszcze nie uczęszczają do przedszkola, w towarzystwie rodziców mogły zapoznać się z pracującymi nauczycielami, wyposażeniem sal, a także uczestniczyć w ciekawych zajęciach integracyjnych, plastycznych, logopedycznych i ruchowych. Spotkanie przebiegało według wcześniej ustalonego harmonogramu. Na początku, gości powitała Pani Dyrektor Mariola Strzelczyk. Prezentacji dokonała lider Marzena Pomianowska, która również rozdała rodzicom informatory. Następnie odbyły się poszczególne zajęcia prowadzone przez: Małgorzatę Januszewską w grupie: 3 i 4 latki Jadwigę Rogowską w grupie: „0”. Zajęcia logopedyczne poprowadzone zostały przez Annę Gółkowską, a wychowanie fizyczne w I klasie przez Wojciecha Hermaszewskiego. Na koniec spotkania można było porozmawiać z Dyrektor Szkoły, jak też zapisać dziecko do przedszkola.

Jadwiga Rogowska


 

 • W tym roku bal karnawałowy w naszym przedszkolu odbył się 13 I 2017r. w dużej szkole. Dzieciaki już wcześniej przeżywały za kogo będą przebrane i jakie będą miały stroje. Nie mogły doczekać się tego dnia. Na zajęciach przygotowywały samodzielnie maski, nadmuchiwały balony i rysowały na nich markerami ozdoby. Wreszcie nadszedł upragniony dzień, a z nim zabawy i tańce przy muzyce. Na początku powitała wszystkich uczestników nauczycielka Jadwiga Rogowska. Po czym przemaszerował korowód przebierańców i prezentacja strojów.  Okazało się, że wszystkie były bardzo ciekawe i kolorowe.  W trakcie przerw miedzy tańcami przeprowadzono konkursy: „Taniec na gazecie”, ”Usiądź na krzesełku”, „Kto szybciej”, „Cukierek na sznureczku” oraz „baśniowe zagadki”.
  Dla zwycięzców czekały nagrody. Mamy nie zapomniały o słodkim poczęstunku i napojach. Po skończonej zabawie dzieci dzieliły się swoimi wrażeniami, co podobało im się najbardziej, co można by było zmienić w przyszłym roku.

  Jadwiga Rogowska


   

 • 6 grudnia 2016r. dzieci z przedszkola w Nebrowie Wielkim przybyły do Dużej Szkoły, aby zaprezentować swoje zdolności teatralne i wystąpić przed swoimi starszymi kolegami z klasy 1-3 szkoły podstawowej. Spektakl nosił tytuł: ,,Cztery dary wróżek’’ i był zrealizowany pod okiem Pani Małgorzaty Januszewskiej. Wszystkim dzieciom występ bardzo się podobał, na co wskazywały gromkie brawa. Po pokazie teatralnym Pani Dyrektor Łucja Koncicka ogłosiła konkurs plastyczny zorganizowany dla klas podstawowych (1-3) związany z wcześniej przedstawionym występem.

  Małgorzata Januszewska

   

 • 25 listopada 2016r. przedszkolaków odwiedzili uczniowie klasy III a  z ZS w Nebrowie Wielkim  z wychowawcą Panią Wiesławą  Gulbicką . Trzecioklasiści zaprezentowali swoim młodszym kolegom  przedstawienie pt."Cztery żywioły”, niezbędne do życia każdemu człowiekowi.  Maluchy były zadowolone ze spotkania ze starszymi kolegami i koleżankami. Uwieńczeniem spotkania były zdjęcia pamiątkowe.

  Małgorzata Januszewska   

 • Zajęcia otwarte to forma zajęć umożliwiająca rodzicom obserwowanie swojego dziecka w czasie zabaw i zajęć  w grupie rówieśniczej. Rodzice mają możliwość zapoznania się z osiągnięciami swoich pociechy i zachowaniem wśród rówieśników. Zajęcia takie umożliwiają również  zapoznanie się ze sposobem pracy nauczyciela danej grupy.15 listopada 2016r  nauczycielka Małgorzata Januszewska przeprowadziła zajęcia otwarte dla rodziców dzieci 3,4-5 letnich.  Realizowała temat ,,Parasole” w ramach problematyki, ”A deszcz pada i pada…”. Celem zajęć było rozwijanie umiejętności uważnego słuchani i wypowiadania się na podany temat oraz rozwijanie umiejętności liczenia w zakresie sześciu. Zajęcia sprawiły przedszkolakom wiele radości, a ich rodzicom satysfakcję z pracy maluchów na zajęciach. W raz z Rodzicami na zajęciach obecna była Pani Wicedyrektor  Łucja Koncicka, która podziękowała Rodzicom za obecność, a Dzieciom za aktywność na zajęciach.

  Małgorzata Januszewska


   

 • 5 listopada 2016r w kinoteatrze w Kwidzynie odbyły się XXVI Kwidzyńskie Spotkania Teatralne. W związku z tą  imprezą przedszkolaki z Nebrowa Wielkiego po raz pierwszy wzięły udział w teatraliach pod nazwą „BIEDRONKI”. Grupę tę do występów przygotowała nauczycielka Małgorzata Januszewska. W ramach występów została zaprezentowana sztuka "Cztery dary wróżek” Ewy Szelburg – Zarębiny. W rolę aktorów wcieliły się dzieci 3,4,5 – letnie. Przedszkolaki za udział we wspomnianej imprezie  otrzymały słodycze i pamiątkową maskotkę – krasnala. Dzieci są wdzięczne przybyłym Gościom, których zaprosiły na wystawiany przez siebie spektakl.

  Małgorzata Januszewska
   

 • 21 X 2016 r. Dnia 21 października 2016 roku w Przedszkolu w Nebrowie Wielkim odbyło  się uroczyste  „Pasowanie na przedszkolaka”.  W roli bohaterów wystąpiły dzieci, które rozpoczęły swoją edukację w tej placówce. Wśród nich były dzieci 3 - 4 - 5 letnie.  Zaprezentowały  one program artystyczny przygotowany pod kierunkiem nauczycielki Małgorzaty Januszewskiej. Obecni byli Rodzice i zaproszeni  goście, a wśród nich Pani Dyrektor Mariola Strzelczyk, która oficjalnie przyjęła dzieci do społeczności przedszkolnej wręczając dyplomy. Po zakończeniu części oficjalnej, wszyscy zostali zaproszeni na pyszny owocowy poczęstunek przygotowany przez rodziców.

  Małgorzata  Januszewska
   

 • 17 X 2016 r. Podsumowując tematy o warzywach i owocach w grupie 5 – 6 latków   wykonaliśmy sałatkę owocowo – warzywną. Dzieci samodzielnie kroiły produkty na drobne kawałki plastikowymi  nożykami.  Po doprawieniu nastąpiła degustacja. W rozmowie poruszony został problem zdrowego odżywiania z uwzględnieniem wszelkich witamin niezbędnych dla zdrowia i rozwoju dzieci.

  Jadwiga Rogowska
   

 • 13 X 2016 r. Dzieci z przedszkola wyjechały do teatru w Grudziądzu na przedstawienie pt. ,,PINOKIO”. Dla niektórych dzieci był to pierwszy wyjazd i spotkanie z ,,prawdziwym teatrem”, co wiązało się z duży przeżyciem i emocjami. Dzieciom najbardziej podobało się spotkanie z aktorami.

  Jadwiga  Rogowska
   

 • 12 X 2016 r. z wizytą do przedszkola przybył pan policjant. Została przeprowadzona rozmowa na temat bezpieczeństwa. Zapoznał dzieci z podstawowymi zasadami ruchu drogowego i poruszył problem zachowania szczególnej ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu jak też kontaktów z osobami nieznającymi.

  Jadwiga  Rogowska   

 • Przedszkolaki i Święto Powideł Nebrowskich. 17 września - w imprezie "Święta Powideł Nebrowskich" już najmłodsi z przedszkola wzięli w niej udział. Grupa 3 i 4 latków przedstawiła inscenizację ruchową do piosenki pt - "Kolorowe listki" przygotowaną przez nauczycielkę M. Januszewską. Dla niektórych był to pierwszy publiczny występ na scenie. Starszaki z grupy 5 i 6 latków wykonały dwa tańce: "Taniec połamaniec" oraz "Śliweczka spadła z drzewa" - przygotowane przez nauczycielkę J. Rogowską. Po występach dzieci mogły bawić się malując "fikuśne twarze", puszczając bańki, jeżdźąc "małymi samochodzikami" jak też wziąć udział w konkursach sportowych. 

  Jadwiga Rogowska

   


   

 • Pierwszy dzień w przedszkolu to jeden z najważniejszych dni w tym roku. Wszyscy w odświętnych strojach, ale jakże różnych nastrojach. Na twarzach dzieci widać niepewność, zdziwienie, jednak w większości - radość i zadowolenie, że nareszcie będzie można ciekawie i wesoło spędzać czas w gronie przyjaciół i kolegów. Pani dyrektor Mariola Strzelczyk z radością powitała wszystkie dzieci, rodziców i nauczycieli przedszkola. W trakcie uroczystości przedszkolaki złożyły przyrzeczenie Kodeksu Przedszkolaka. Wychowankowie z uwagą słuchali przekazywanych informacji i zadań.

Małgorzata Januszewska


 


 •